Terapia Integracji Sensorycznej bazuje na neuroplastyczności mózgu. Co to oznacza? Otóż tkanka nerwowa, z której zbudowany jest mózg ma zdolność do tworzenia nowych połączeń, zmienności, samonaprawy oraz uczenia się. W uproszczeniu, dzięki neuroplastyczności przy odpowiedniej stymulacji układu nerwowego jesteśmy w stanie wypracować nowe, adekwatne do sytuacji, reakcje adaptacyjne czyli nauczyć mózg właściwego zarządzania bodźcami, które docierają do naszego organizmu i właściwej reakcji na te bodźce. I na tym właśnie polega Terapia SI.
Przebiegu zajęć w Terapii SI nie można z góry zaplanować. Nie jest to jednak równoznaczne z brakiem wyznaczonego celu– wręcz przeciwnie– terapeuta musi wiedzieć co i po co to robi. Generalnie celem każdej terapii SI jest poprawienie codziennego funkcjonowania człowieka a tym samym jakości jego życia. Terapeuta dobiera ćwiczenia i aktywności podczas spotkania adekwatnie do zdiagnozowanego wcześniej problemu dziecka, jego możliwości, aktualnego stanu pobudzenia oraz kondycji psychicznej i fizycznej. Zaleca także „pracę domową”– czyli dietę sensoryczną. Pierwsze efekty terapii widać po ok 6-8 tygodniach terapii. Spotkanie trwa 45- 60 minut i odbywa się zwykle 1 -2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeby konkretnego dziecka.
Terapia sensoryczna w Warszawie – kwalifikacja
Zanim dziecko rozpocznie terapię Integracji Sensorycznej musi zostać zdiagnozowane pod kątem rozwoju procesów sensorycznych. Na podstawie badania dziecka przez uprawnionego terapeutę SI, szczegółowego wywiadu z rodzicami oraz obszernych informacji z kwestionariusza sensomotorycznego, przygotowywana jest pisemna ocena funkcjonowania zmysłów sensorycznych. Trafna i rzetelna diagnoza to klucz do sukcesu od samego początku procesu terapeutycznego, dlatego ważna jest szczerość i zaufanie w stosunku do terapeuty, przeprowadzającego ocenę. Pisemna diagnoza to furtka do rozpoczęcia procesu terapii SI. Standardowo diagnoza trwa 2-3 spotkania.
Jeżeli szukasz miejsca, które będzie odpowiednie dla Twojego dziecka i pozwoli mu na odbycie terapii sensorycznej w przyjaznym środowisku pod opieką empatycznych specjalistów, skontaktuj się z nami. W naszej ofercie jest terapia integracji sensorycznej indywidualnie dopasowana do potrzeb dziecka i poprowadzona w sposób, który ma wesprzeć je i pomóc w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Prowadzimy również sensoplastykę oraz terapię ręki.
Kompleksowa terapia sensoryczna – od diagnozy po leczenie
Nie musisz szukać już wielu specjalistów – u nas uzyskasz diagnozę, plan leczenia oraz weźmiesz udział w terapii sensorycznej. Zaznaczamy, że w naszym centrum odbywa się ona w nowoczesnych, przyjaznych i atrakcyjnych wizualnie dla dzieci wnętrzach. Znajdujące się tutaj wyposażenie pozwala najmłodszym na naukę i rozwój poprzez zabawę, więc nasze spotkania są przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Zadbaliśmy o obecność akcesoriów, gadżetów, sprzętów i zabawek stymulujących zmysły i dostarczających różnych doznań. Dzięki szerokiemu oddziaływaniu na najmłodszych, następuje aktywizacja receptorów, a dziecko ma szanse na wszechstronny rozwój.
Zdajemy sobie sprawę, że jako rodzic szukasz dla swojej pociechy wyłącznie tego, co najlepsze. Dlatego, jeśli potrzebna jej terapia integracji sensorycznej, w Warszawie na Targówku czekają specjaliści gotowi pomóc i wesprzeć – dzieci oraz rodziców.
Integracja sensoryczna Warszawa
Terapia sensoryczna to metoda działania, która niesie ze sobą wiele korzyści. Praca terapeuty z pacjentem opiera się na indywidualnym podejściu, dzięki czemu można wypracować u dziecka odpowiednie wzorce i nawyki, które pomogą w prawidłowym przetwarzaniu informacji sensorycznych. Nasi terapeuci koncentrują się na dostarczaniu odpowiednich bodźców sensorycznych, które pomagają zwiększyć tolerancję i skuteczność przetwarzania wrażeń sensorycznych.
Terapię SI przeprowadzamy w naszym ośrodku w Warszawie na Targówku. W ostatnich czasach zauważyliśmy, że coraz więcej rodziców i opiekunów dostrzega korzyści płynące z integracji sensorycznej i decyduje się skorzystać z naszej pomocy. Praca z naszymi specjalistami pozwala na osiągnięcie celów, takich jak:
- Poprawa integracji sensorycznej: Dzięki odpowiednio dozowanym bodźcom sensorycznym, osoby poddane terapii SI mogą poprawić zdolność przetwarzania i interpretacji wrażeń z otoczenia.
- Rozwój umiejętności społecznych: Poprawa przetwarzania sensorycznego może wpłynąć na lepszą komunikację i interakcje społeczne.
- Zwiększenie adaptacyjności: Osoby uczestniczące w terapii SI mogą stać się bardziej odporne na zmienne warunki otoczenia i nowe sytuacje.
- Redukcja problemów behawioralnych: Poprawa przetwarzania sensorycznego może pomóc w zmniejszeniu reakcji behawioralnych i emocjonalnych.
Terapia SI może stanowić kluczową drogę do poprawy jakości życia dzieci z wyzwaniami sensorycznymi, umożliwiając im pełniejszy udział w codziennym życiu i społeczeństwie.
Zajęcia terapii SI odbywają się w Warszawie na Targówku. Zapraszamy na zapisy.